Warsztaty

8.06 SOBOTA

Tikkun, czyli naprawa – noc wspólnego studiowania
Szawuot to żydowskie święto nadania Tory, która jest największym skarbem narodowym. Szawuot to po hebrajsku tygodnie, nazwa odnosi się do 7 tygodni dzielących Pesach od Szawuot. To tygodnie wyczekiwania i skupienia, które kończy noc studiowania. Jak mówi żydowska opowieść: w dniu, w którym Bóg miał zstąpić i dać Świętą Księgę, naród żydowski zaspał. Aby naprawić ten fatalny błąd, jakże ludzki, w nocy święta szawuot zamiast iść spać zbieramy się aby wspólnie studiować, stąd nazwa Tikun czyli naprawa. Tikun odnosi się również do dobroczynnego wpływu studiowania, które ma nas zmieniać.

9.06 NIEDZIELA

Spacer z przewodnikiem: śladami łódzkich rodzin
W wydarzeniu zawarte są dwie uniwersalne dla człowieka rzeczy: wędrówka, im dłuższa tym samotniejsza, oraz potrzeba bliskości, którą zaspokaja rodzina.Kto przechadzał się ulicami łódzkiego miasta i jakie historie są z tym związane?Odkrywanie Łodzi, nie do końca znanej. Co kryją kamienice miasta Ziemi Obiecanej? W fascynującą podróż śladami łódzkich rodzin zabierze nas.
Spacer prowadzi:Milena Wicepolska

10.06 PONIEDZIAŁEK

Kidusz Lewana – uświęcenie nowego księżyca
Wieczór uświęcenia księżyca. W tradycji żydowskiej, błogosławimy pojawienie się nowego księżyca.To symbol nowego cyklu, momentu odrodzenia, kolejna szansa, którą trzeba jak najlepiej wykorzystać. W tym celu spotykamy się aby radośnie ale też medytacyjnie wejść w nowy miesiąc.

11.06 WTOREK

Kadysz za łodzianina – Maurycy Gutentag – naczelnik oddziału łódzkiej ochotniczej straży ogniowej
Postać Maurycego Gutentaga zaznacza się mocno na kartach historii Łodzi. Posiadał zakład wyrobów jubilerskich przy Nowym Rynku. Ale postać łódzkiego złotnika wiążę się również z działalnością w łódzkiej straży ogniowej, gdzie pełnił funkcję naczelnika oddziału.Dla uczczenia pamięci nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej macewy. Modlitwę poprowadzi naczelny rabin polski Michael Schudrich. Przywiezie on nam również najświeższe wiadomości ze świata polityki polsko-izraelskiej.

Masz w sobie kawałek mojego serca – warsztat z elementami spektaklu uczestniczącego
Rachamim po hebrajsku oznacza miłosierdzie, rechem oznacza łono.Masz w sobie kawałek mojego serca”, warsztat sensoplastyczny temat relacji pomiędzy dzieckiem a matką, dzieckiem a dorosłym. Wprowadzenie różnorodnych mediów: słowa, obrazu, dźwięku, zapachu, smaku, konsystencji (w dotyku) pozwoli na różnorodność w doświadczaniu świata zewnętrznego i swobodny, bogaty wybór do konstruowania własnej opowieści, drogi w formie autorskiej pracy plastyczno-instalacyjnej. Warsztat nastawiony jest na działanie „tu i teraz”, na reagowanie na bodźce, skupienie się na procesie, który zachodzi w uczestniku i pomiędzy uczestnikami.

Łódzcy malarze w świetle tradycji. Co myśli Bóg, kiedy Żyd maluje?

Słuchaj Izraelu! Żydowskie wyznanie wiary, mówi o słuchaniu, nie o patrzeniu. Tradycja żydowska jest tradycją wsłuchiwania się. Wzrok może mamić, a piękno bywa niebezpieczne.
Z jednej strony Bóg zakazuje robienia wizerunków, a z drugiej strony nakazuje aby Świątynne naczynia były wykonane z wyjątkową starannością i pomysłowością. Na przykładzie łódzkich malarzy przyjrzymy się światłu tradycji.

12.06 ŚRODA

Po nitce do kłębka: robimy cicit!
Cicit to frędzle, które noszą Żydzi na skrajach swych czterokątnych szat. Serce idzie za wzrokiem jak mówi ludowa mądrość. Cicit zwrócone w 4 kierunki świata, ilekroć na nie spoglądamy, mają pobudzić serce do dobrych czynów. Drobna rzecz jaką są frędzle przy ubraniu łączą nas ze Stwórca Świata. Brzmi absurdalnie? Przyjdź i przekonaj się. Prowadzenie Dawid Szychowski, Rabin Łodzi.

„Wypełnić pustkę” reż. Rama Burshtein
projekcja filmu poprzedzona dyskusją o miłości… również tej zakazanej.O filmie: „Wypełnić pustkę” zanurzony w świecie ortodoksyjnych Żydów.
W izolowanej od współczesnego świata społeczności, gdzie tradycja jest silnie przestrzegana, Burshtein w sposób przenikilwy opowiada o uczuciach, zarówno o żałobie i smutku jak i o narodzinach, nadziei i miłości.

13.06 CZWARTEK

Malarstwo abstrakcyjne jako kontemplacja. Czy Bóg wie, co Żyd maluje?
Wyobraźnia i myślenie abstrakcyjne spotykały się w osobie proroka, który miał umiejętność wyrażania abstrakcyjnych idei językiem wyobraźni. Czy malarze abstrakcyjni to uczniowie proroków? Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi. Prowadzenie: Lucyna Urbańska

„Dzień po żałobie” reż. Asaph Polonsky
W tradycji żydowskiej tuż po pogrzebie zaczyna się Sziwa, tygodniowe opłakiwanie zmarłego. Jednak dla rodziców zmarłego Ronniego, 7 dni aby zakończyć proces pożegnania z ukochanym synem to stanowczo za mało. Każde z nich radzi sobie ze stratą inaczej. Eyal zaprzyjaźniając się z synem sąsiada, całkowicie zmienia swoje przyzwyczajenia. Co z tego wyniknie?

14.06 PIĄTEK

Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy? Poszukiwanie korzeni z genealogiem
Żydowska mądrość mówi: kto nie zna grobów swoich ojców ten nie ma przyszłości.Czy możliwe żebym był reinkarnacją mojego pradziadka? Czy płacimy za grzechy przodków? Podczas warsztatów dowiemy się jak odkrywać nasze korzenie i jak czerpać z nich wiedzę i inspiracje. Prowadzenie Milena Wicepolska

Świat zbudowany jest z hebrajskich liter: w poszukiwaniu sensu znaków – warsztat haftu i kaligrafii hebrajskiej
Warsztat wyszywania hebrajskich liter. Bóg stworzył Świat używając hebrajskiego alef-betu. Składamy się z tej samej substancji, co cały kosmos, spokrewnieni nawet z wyższymi światami idei. Warsztat wyszywania liter hebrajskich pomoże nam połączyć świat idei z rzeczywistością.

15.06 SOBOTA

Parkatroniki: najmniejszy teatr świata
Parkatroniki Projekt mini teatru, gdzie w niedużych skrzynkach, przez otwory można obejrzeć malutki spektakl, miniaturę teatralną. po drugiej stronie aktor steruje postaciami w rytm muzyki, którą słyszy tylko on oraz widz przez słuchawki. Jeden widz – jeden aktor, a pomiędzy nimi teatr.

16.06 NIEDZIELA

Smak wolności: wspólne pieczenie macy i nauka jej znaczenia
Aby maca była koszerna, należy upiec ciasto przed upływem 18 minut. Jedna osoba nie może samodzielnie tego zrobić, to zadanie dla drużyny. Żydowska tradycja świadomie używa smaku aby przypominać, maca to wyjście z Egiptu, wolność. Czy tak wielka idea potrzebuję skromnej macy aby się zrealizować? Drużynowe pieczenie macy unaoczni nam podstawowy składnik wolności – skromność. Oprócz pieczenia chleba, poznamy znaczenia macy, jej funkcji, powiązania z tradycją, świętami, kulturą, językiem. Warsztaty poprowadzi Rabin Boaz Pash

Drzewo migdałowe: warsztaty plastyczne dla dzieci

Spotkanie muzyczne: Jerzy Mazzol, Michał Szturomski i Milo Kurtis
W tradycji żydowskiej mówi się, że muzyka to najdoskonalsza ze sztuk.
Jak muzyka łączy się z naszą duszą i czemu nas tak porusza? Tego dowiemy się podczas spotkania polskiego artysty jazzowego, Jerzego Mazzola, z izraelskimi muzykami. Co wyniknie ze spotkania muzyków tworzących w zupełnie odmiennych stylach. Przekonacie się na koncercie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *